top of page
Keresés

Washington DC-ben jártam - Gondolatok az 2016-os Amerikai Reumatológiai Kongresszus kapcsán

  • Szerző képe: Zoltán Kemenes
    Zoltán Kemenes
  • 2017. jan. 11.
  • 3 perc olvasás

Idén Washington DC-ben, az Amerikai Egyesült Államok szövetségi fővárosában rendezték meg az Amerikai Reumatológiai Társaság (ACR) 26. kongresszusát. DC (ahogyan ők fővárosukat annak régi nevéről - District of Columbia - röviden jelölik) belvárosában hatalmas, 2 épületből és 3 szintből álló Kongresszusi Csarnok fogadta be a világ minden tájáról érkezett, közel 17 ezer részvevőt. Megható érzés volt jelen lenni.


A kongresszus beláthatatlannak tűnő programja már előzőleg letölthető volt webes felületről alkalmazás formájában. Az előadások mellett a résztvevők saját profiljuk feltöltésével szakmai ismeretségeket és találkozókat szervezhettek, szintén az alkalmazás nyújtotta lehetőség kihasználásával. Az előadások kb. 50%-a külön regisztrációt és regisztrációs díjat igényelt. Ilyenek voltak a hivatalos kongresszust megelőző szekciók, egy-egy témát tematikusan tárgyaló ülések és a professzori konzultációk. A vezetett poszter túrákra  is külön kellett regisztrálni, ez esetben azonban külön díj befizetése nem volt szükséges. A kongresszusi regisztrációs díj tehát csak az ACR ülésekre jogosított fel, de ezek is felölelték a reumatológia teljes palettáját.


Arányaiban jelenleg is a gyulladásos kórképek vitték a domináns részt, de szó került arthrosisról, légyrészbetegségekről, osteoporosisról is. Kiváló plenáris előadásokat hallhattunk. Külön szekció volt a már tradíciónak számító egyetemek közötti tudás verseny, melynek döntőjét az amerikai footballra hajazva, Knowledge Bowlnak nevezték el, de megversenyeztették a fiatal diplomásokat is, különleges csattanós esetismertetéseikkel. A kongresszus hivatalosan 3 és fél napon át tartott, a kiállítási csarnokot, a gyógyszergyári standokat azonban a 3. nap délutánján már lebontották. 


Köszönet a gyógyszercégeknek a szponzorált szimpóziumokért, melyeket a kongresszus ideje alatt esténként (vacsorával egybekötve), post-congress időben (ebéddel egybekötve) a kongresszusi palotával egybeépített 6 csillagos szállodában tartottak. Az “Innovációs Terem”-ben fejlesztés alatt levő molekulák, leendő gyógyszerek ismertetése mellett büfé ebéd volt a “jutalom”. A gyógyszercégek közül kiemelkedő szerep jutott az Abbvienak, a Pfizernek és az amerikai Genentechnek.



Új terápiás lehetőséget vet fel az emberrel együtt élő baktérium flóra, melynek változása az újabb DNS szintű kutatások szerint az autoimmunitással, “szisztémás” autoimmun betegségekkel, így a sokízületi gyulladással is kapcsolatba hozható. A bélbaktériumok mellett a szájüregi betegségekben kimutatható baktériumok is részt vesznek az RA kialakulásában oly fontos un. citrullinált autoantigének és az ellenük termelődő antitestek képződésében.  Volt szó a kristály okozta ízületi gyulladásokról, a köszvényről és egyéb kalcium kristály okozta betegségekről. Az első köszvényes roham idején a vér húgysavszint megfelelő értéken való gyógyszeres beállítása és fenntartása alapkövetelmény. A polymyalgia rheumatica elnevezésű megbetegedés az 50 év feletti korosztályra jellemző, típusos mozgásszervi megjelenésű, az egész szervezetet érintő gyulladás. A betegséggel foglalkozó amerikai és európai munkacsoport tagjaként, részt vettem az éves ülésünkön, ahol az újabb kutatási eredményeket beszéltük meg. A betegséggel szoros kapcsolatban van egy szisztémás érgyulladás, mely súlyosabb lefolyású, maradványtünetekkel gyógyulhat. Mindkét betegség ma ismert egyetlen hatásos kezelése a steroid, melynek mellékhatásai - döntően a nagy dózis alkalmazása esetén - ismertek. A steroid dózis mielőbbi csökkentése, helyettesítése céljából gyógyszervizsgálatok vannak folyamatban. Több amerikai és európai centrum vizsgálata alapján úgy tűnik, hogy bizonyos IL 6 gátló biológiai terápia hatékony, steroid nélkül is tartós jóllétet eredményez.  A pre-kongresszusi Összefoglaló Szekcióban ezekről a betegségekről is szó volt. Érdekességként említem a számomra oly emlékezetes előadást, mely a polymyalgia és a szisztémás érgyulladás ismertetését a Washingtont környező Chesapeake öböl hajózó - halászó életének analógiájára építette fel.


Hallhattunk előadásokat, posztereket az e-reumatológia tárgykörében, s figyelemmel kísérhettük az amerikai egészségügy Obamacarenek is nevezett Medicare rendszerének új költségtérítési reformját  (MACRA) és az azzal kapcsolatos pozitív, negatív hozzászólásokat.A kongresszus külön érdekességének számított, hogy az előző héten Amerikában választásokat tartottak. A kongresszuson elhangzott ugyan egy-egy éles megjegyzés, de a szakma remélhetően minden politikai irányzattól független marad.


Természetesen láttuk Washington nevezetességeit is, a Jefferson és a Lincoln emlékművet, Martin Luther Kinget szobrát, a különböző háborús emlékműveket, a Fehérházat, a Kapitóliumot és a George Washingtonnak otthont adó obeliszket - Washington szemét. Jól éreztük magunkat szakmailag és emberileg is.

bottom of page